| Part Number | SMCJ15A-E3 9AT |
|---|---|
| Manufacturer | Vishay |
| Quantity in stock | 109110 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Diode TVS Single Uni-Dir 15V 1.5KW 2-Pin SMC T R |
| Category | Circuit Protection |
| Family | TVS |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | SMCJ15A-E3 9AT |
| Datasheet download |
| Part Number | SMCJ15A-E3 9AT |
|---|---|
| Lead Finish | Matte Tin |
| Mounting | Surface Mount |
| Direction Type | Uni-Directional |
| Maximum Clamping Voltage | 24.4 V |
| Maximum Reverse Leakage Current | 1 uA |
| Maximum Reverse Stand-off Voltage | 15 V |
| Minimum Breakdown Voltage | 16.7 V |
| MSL Level | 1 |
| Maximum Peak Pulse Current | 61.5 A |
| Supplier Package | SMC |
| Product Dimensions | 7.11 x 6.22 mm |
| Pin Count | 2 |
| Rad Hard | No |
| Operating Temperature | -55 to 150 °C |
| Max Processing Temp | 260 |
| Package | 2SMC |
| Replacement Part Number | PART-SMCJ15A-E3 9AT |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Diodes Incorporated | GENERAL PROTECTION PP X3-DFN0603-2 T&R 10K Download PDF datasheet for D5V0Q1B2LP3-7.pdf |
|
Fairchild Semiconductor | Diode TVS Single Bi-Dir 24V 1.5KW 2-Pin DO-214AB T R Download PDF datasheet for SMCJ24CA.pdf |
|
STMicroelectronics | Diode TVS Single Bi-Dir 33.3V 600W 2-Pin SMB T R Download PDF datasheet for SM6T39CA.pdf |
|
Fairchild Semiconductor | Diode TVS Single Bi-Dir 43V 600W 2-Pin DO-214AA T R Download PDF datasheet for SMBJ43CA.pdf |
|
Vishay | Diode TVS Single Uni-Dir 5V 1.5KW 2-Pin SMC T R Download PDF datasheet for SMCJ5.0A-E3 57T.pdf |
|
Vishay | Diode TVS Single Uni-Dir 36V 600W 2-Pin SMB T R Download PDF datasheet for SMBJ36A-E3 5B.pdf |
|
ON Semiconductor | Diode TVS Single Uni-Dir 26V 400W 2-Pin SMA T R Download PDF datasheet for 1SMA26AT3G.pdf |
|
Vishay | Diode TVS Single Uni-Dir 36.8V 600W 2-Pin SMB T R Download PDF datasheet for P6SMB43A-E3 52.pdf |
|
Semtech | Diode TVS Quad Uni-Dir 3.3V 40W 6-Pin SC-89 T R Download PDF datasheet for uClamp3304A.TCT.pdf |
|
Vishay | Diode TVS Single Bi-Directional 26V 3KW 2-Pin DO-214AB Plastic T R Download PDF datasheet for SMC3K26CAHM3 57.pdf |